Neked is gondot okoz a számok megjegyzése? Akár 1-től 10-ig is? Cikinek érzed, mert alap dolognak kellene lennie? Ne érezz így semmiképpen! A saját anyanyelvünkön is gyerekként hány mondókában, dalban halljuk őket és az iskolában hányszor látjuk és írjuk le őket, mire tökéletesen és automatikusan mennek. Ne búslakodjunk, inkább lássuk, mi segíthet! Egyik kedvenc módszerem a memóriamankók használata. A memóriamankó lehet bármilyen tanulást segítő eszköz, ami nehezen megjegyezhető információk tárolását és előhívását támogatja. Nézzünk pár példát erre a számok köréből.
1.Előbb forr, utána fáj
A four (4) és a five (5) gyakran okoznak problémát, mert ugyanazzal a hanggal kezdődnek és ráadásul még egymás után is jönnek. Így könnyű elbizonytalanodni, hogy melyik melyik. Sebaj, kapcsoljunk hozzá valamit az anyanyelvünkből ami segít megjegyezni: A víz előbb forr (four), utána fáj (five) ha megégeti a kezem.
2.Szereted a mentolos csokit?
Ez egy megosztó kérdés, de akár igen, akár nem, az After Eight édesség jól jöhet, ha a 8-ast szeretnénk megjegyezni. Idézzük fel, hogy néz ki a doboza, mintha látnánk lelki szemeink előtt az emblémáját és a feliratot is rajta. Mantrázzuk magunknak: “Csak 8 után lehet ilyet enni” vagy “Csak 8 db-ot lehet enni belőle különben rosszul leszek”.
3. Jó8!
Anno, az sms-ekben használt rövidítések is kapóra jöhetnek hogy megjegyezd a számokat vagy a kiejtésüket. Ezek angolul is működnek pl. a 2day (today) vagy a 4 you (for you) esetében, de személyes kedvencem a magyarral ötvözött JÓ8 (jóéjt).
4. Film és könyv
A film vagy könyv címek is segítségünkre lehetnek a számok megjegyzésében. Keressünk rá a filmcímekre, nézzük meg az eredeti plakátokat, trailereket, hogy még jobban bevésődjön!
- Se7en – Brad Pitt filmje a hét fő bűnről kapta a címét.
- 300 (Three hundred) – A 300 című film egy akciódús feldolgozása a thermopülai csatának és még arra is jó, hogy megjegyezed a hundred szót.
- 1001 Nights – És hogy sohase keverjük össze a hundred és a thousand szavakat, kapcsoljuk az utóbbit az 1001 éjszaka meséihez, ami angolul One Thousand and One Nights.
5. Nagyon elevenek…
Lehet, hogy csak én vagyok így vele, de nekem a 11-es számban a két egyesről mindig két ugrándozó gyerek jut eszembe, hiszen olyan ELEVENek…értitek! A 12-esnél is használhatunk hasonló módszert: TWELVE – 12 ELVE van a boldog életnek (vagy bármi másnak).
6. Rövid vagy hosszú? Sok vagy kevés?
Sok ősz hajszálat növeszthetünk még ha a 15 (fifteen) és az 50 (fifty) közötti különbséget próbáljuk megjegyezni. Olyan hasonlóak! Itt egy kis mozgás is segíthet: amikor kimondod, hogy fifteen, túlozd el az az íííín-t és az egyik karodat nyújtsd közben hosszan előre. Amikor kimondod, hogy fifty, akkor meg mutass ‘Állj!’-t a tenyereddel. Közben ismételgesd magadban hogy: “A hosszú hang a kisebb szám, a rövid hang a nagyobb”. Az ellentéteket könnyen megjegyezzük. Vagy ha valaki jobban megjegyzi a kézmozdulatok alapján: “15-nél még nyomhatod a gázt, de 50-nél már stop!”
A cikket írta: Kálmos Borbála, a Step by Step Nyelvstúdió angoltanára