Mivel nagyon egyéni, hogy egy diszlexiás nyelvtanuló milyen erősségekkel és gyengeségekkel rendelkezik, nincs olyan nyelvvizsga, amely kifejezetten ajánlható. Nézzük meg az adott nyelvvizsga feladattípusait. Ha például gondot okoz a fordítás, mindenképpen egynyelvű vizsgát válasszunk.
Tájékozódjunk az elérhető kedvezményekről: adnak-e többletidőt, lehetséges-e az elektronikus szótár és szövegszerkesztő használata, tudnak-e más formátumú vizsgalapot készíteni, van-e lehetőség a helyesírási hibák figyelmen kívül hagyására. A szóbelin a vizsgáztatók fel vannak-e készülve diszlexiás vizsgázó fogadására.
Sajnos pillanatnyilag nincs egységes szabályozás az adható kedvezményekről. A vizsgaközponton múlik, milyen lehetőségeket tud nyújtani. Érdemes azt is tisztázni, milyen szakvéleményt fogadnak el.
Ha eldöntöttük, melyik vizsgát választjuk, a jelentkezéssel egy időben, a szakvélemény benyújtásával együtt érdemes egy kísérőlevelet is mellékelni. Ebben – akár egy nyelvtanár segítségével – írjuk meg, pontosan milyen kedvezményeket szeretnénk igénybe venni.
Kedvezmények az egyes nyelvvizsgákon: